Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie realizuje obecnie trzy projekty społeczne na rzecz mieszkańców Głogoczowa.
- Projekt „Głogoczowska tożsamość – utworzenie grupy rekonstrukcyjnej” dofinansowany został kwotą 6000 zł przez Województwo Małopolskie w ramach trybu „małych grantów”, a realizowany był w okresie od lipca do października 2019 we współpracy partnerskiej z Zespołem Placówek Oświatowych w Głogoczowie.Celem projektu był wzrost identyfikacji mieszkańców Głogoczowa z lokalną historią i tradycją. Podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej wśród około 100 uczniów Szkoły Podstawowej w Głogoczowie.
W ramach projektu zakupiono 4 stroje strzelców podhalańskich i 2 kosynierów dla dzieci z 4 klasy SP oraz zrealizowano w klasach 4-8 lekcje lokalnej historii. Głogoczowską grupę rekonstrukcyjną podziwiać można było już 7 września na uroczystych obchodach 80-tej rocznicy walk na przedmurzu Krakowa.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
- Projekt „Polska to My. Przyszłość to Wy” dofinansowany ze środków Programu Działaj Lokalnie, Fundacji Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS i Gminy Myślenice, realizowany we współpracy partnerskiej z Zespołem Placówek Oświatowych w Głogoczowie.Celem projektu był wzrost wiedzy wśród mieszkańców Głogoczowa dotyczącej wpływu kultury człowieka na ekosystem.
W ramach projektu stworzono kącik przyrodniczy przy przedszkolnym placu zabaw na który składają się: pierwsza w Gminie Myślenice łąka kwietna, hotelik dla owadów zapylajacych oraz tablica edukacyjno – informacyjna mówiąca o korzyściach z łąk kwietnych oraz owadach zapylających.
Ponadto, mieszkańcy Głogoczowa wzięli udział w warsztatach „Hotel dla owadów? Czemy nie?” na których dowiedzieli się jak człowiek wływa na ekosystem i co może zmienić w swoim zachowaniu aby zadbać o owady zapylajace. W części warsztatowej uczestnicy zrobili domki dla owadów. W nagrodę za zaangażowanie wszyscy otrzymali sadzonki roślin przyjaznych zapylaczom oraz nasiona roślin łąkowych do posadzenia we własnym ogródku. To bardzo ważna edukacyjnie część projektu, także poprzez otrzymane rośliny, które pozwolą zapylaczom na zamieszkanie w przygotowanych domkach.
Ostatni etap projektu, zaplanowany na koniec listopada, to warsztaty z robienia domków dla owadów przeprowadzone przez głogoczowskie gospodynie dla dzieci w Przedszkola Samorządowego w Głogoczowie.
-
3. Projekt „Kultura bez reszty. Kultura bez resztek.” Projekt dofinansowany w ramach programu Narodowego Centrum Kultury pt „Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2019” realizowanego przez Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu. Partnerem projektu jest Wiejski Dom Kultury w Głogoczowie, filia MOKiS
- Projekt zakładał cykl trzech spotkań warsztatowych z elementami wykładów o artystach ekologicznie zaangażowanych i sztuce proekologicznej.Każde spotkanie warsztatowe poprzedzone było częścią kulturalno – artystyczną przygotowaną przez Jurka Fedirko z Myślenic, część proekologiczną prowadziły specjalistki z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.
Pierwsze spotkanie po części kulturalnej było wprowadzeniem do tematyki zero waste, drugie spotkanie to warsztaty „Chemii domowej” na których przygotowywaliśmy domowe proszki do prania, odkamieniacz i proszek do zmywarki. Przed nami ostatnie spotkanie na którym będziemy robić „dzieło sztuki” inspirowane francuskim artystą Césarem Baldaccinim i domowe kosmetyki!
Po szczegóły zapraszam na stronę Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie i na FB https://www.facebook.com/gospodynieglogoczow/ https://gospodynieglogoczow.pl/
Written by
Agnieszka Węgrzyn
Kim jestem? Lokalną liderką, animatorką, działaczką społeczną wierzącą w społeczeństwo obywatelskie. Jako idealistka, najlepiej odnajduję się w działaniach na rzecz dobra wspólnego. Wierzę w synergię działań i tę ideę staram się realizować na co dzień.